Boże Ciało to święto będące okazją do szczególnego uczczenia obecności Chrystusa w Najświętszym Sakramencie i pokazania tej żywej prawdy na ulicach naszego miasta. W parafii pw. św. Stanisława B.M. w Czeladzi obchody Bożego Ciała rozpoczęły się Mszą Święta o godzinie 10. Przewodniczył jej ksiądz kanonik Jarosław Wolski.
Homilia tego dnia poświęcona była oczywiście Najświętszemu Sakramentowi. Gdy Chrystus ustanawiał ten sakrament, oczekiwał, że będzie on tak ważny dla Jego wyznawców, iż zechcą w nim często uczestniczyć. Niestety, zawiedliśmy oczekiwania naszego Pana. Trzeba było wręcz ustanowić przykazania kościelne nakazujące wiernym uczestnictwo w niedzielnej mszy świętej czy też obowiązek komunii świętej przynajmniej raz w roku.
Święto Bożego Ciała jest naszym wyrazem wdzięczności dla Jezusa za Jego stałą obecność w Najświętszym Sakramencie. Chrystus nie chce być Bogiem tylko ze świętego obrazka, On chce stale uczestniczyć w naszym życiu, więc pozostał z nami żywy w Swoim Świętym Ciele i Krwi Przenajświętszej. Dzisiejszy człowiek ceni sobie swoją wolność i w imię tej wolności jakże często odrzuca Kościół, a przecież tylko tutaj można znaleźć żywego Chrystusa, udzielającego wszelkich łask w Najświętszym Sakramencie.
Drugą część obchodów stanowiła uroczysta procesja wokół Rynku Starego Miasta, gdzie ustawione zostały cztery ołtarze. Przy pierwszym z nich celebrans skupił się na jednym z najstarszych przekazów biblijnych, w którym Bóg oczekiwał od człowieka adoracji i czci. Miało to miejsce podczas rozmowy z Mojżeszem, gdy Pan powiedział znamienne słowa: „Jestem, który Jestem” (Księga Wyjścia 3,14). Bóg nakazał również wtedy Mojżeszowi zdjęcie sandałów w miejscu świętym, co oznacza, że domagał się od człowieka oddania Mu należytej czci. Kolejny ołtarz to refleksja, której źródłem jest już Nowy Testament. Chrystus ustanowił w wieczerniku Eucharystię, by móc zawsze być blisko człowieka i uczestniczyć w jego życiu, stając się jednocześnie źródłem siły. Rozważania przy trzecim ołtarzu wynikały niejako z poprzedniego, gdyż Chrystus ustanawiając Eucharystię, zapoczątkował także Swój święty Kościół, który jest wyrazem szczególnej więzi człowieka z Bogiem. Przy czwartym ołtarzu została pogłębiona refleksja na temat Kościoła i jego szczególnego znaczenia w życiu człowieka. Gdy współczesny świat wyraża często pogląd: Bóg – tak, Kościół – nie, to zrywa tę szczególną więź z Bogiem, która jest udzielana w miejscu świętym, czyli Kościele.
Zakończenie uroczystości miało miejsce w świątyni, do której uczestnicy weszli ze śpiewem pochwalnym na ustach. Ksiądz proboszcz podziękował wówczas budowniczym ołtarzy, dzieciom sypiącym kwiaty oraz ich opiekunom, asyście górniczej, Rycerzom Kolumba i osobom niosącym sztandary, służbie liturgicznej i wszystkim zgromadzonym wiernym za wspólne przeżycie tej uroczystości. Na koniec udzielone zostało błogosławieństwo na cztery strony świata.
Relacja : Agnieszka Babio & ks. Andrzej