O parafii

ks. Grzegorz

ks. Grzegorz

Historia Parafii

W roku 1260 w dokumencie księcia Władysława z Raciborza o przejęciu Czeladzi pojawia się imię Stefana, kapelana w Czeladzi. Można z tego wnioskować, że tego roku erygowano parafię. Nic dziwnego, że patronem został nowo ogłoszony polski święty, patron Polski i Krakowa, cieszący się od swojej śmierci wielką czcią wiernych Św. Stanisław biskup krakowski ze Szczepanowa.

Kościół p.w. św. Stanisława w Czeladzi

Odkryj historię patrona Parafii

Stanisław ze Szczepanowa (również Stanisław Szczepanowski; ur. ok. 1035-1040 w Szczepanowie, zm. 11 kwietnia 1079 w Krakowie) – polski duchowny, prezbiter, biskup krakowski, męczennik, święty Kościoła katolickiego oraz jeden z głównych patronów Polski. Głównymi źródłami biograficznymi, które obrazują życie i działalność biskupa są: Żywot św. Stanisława i Legenda św. Stanisława, autorstwa Wincentego z Kielczy, a także Kroniki Galla Anonima.

Dzieje świętego

Poznaj życiorys jednego z głównych patronów Polski i patrona Parafii.

Zanieś modlitwę do św. Stanisława biskupa i męczennika.

Kościół p.w. św. Stanisława w Czeladzi

Odkryj piękno kościoła

Poznaj architekturę, styl i wnętrza kościoła parafialnego.