Małżeństwo

Małżeństwo

Miejscem załatwiania spraw przedślubnych jest parafia narzeczonej lub narzeczonego. Na 2 miesiące przed ślubem narzeczeni zgłaszają się do spisania protokołu przedślubnego, przynosząc ze sobą dowody osobiste, ustalają wstępnie termin ślubu.

Ślub powinien odbyć się w parafii, gdzie został spisany protokół przedślubny. W wyjątkowych wypadkach narzeczeni mogą prosić swojego Ks. Proboszcza o zezwolenie na ślub w innym kościele. Zezwolenie to, zwane licencją, otrzymują dopiero po wysłuchaniu nauk przedślubnych, rozmowie egzaminacyjnej, złożeniu metryk Chrztu św., wygłoszeniu zapowiedzi.

Zapowiedzi głoszone są przez dwie niedziele w parafiach narzeczonego i narzeczonej. Podstawą do głoszenia zapowiedzi jest protokół przedślubny i pismo, które otrzymuje się w miejscu spisania tegoż protokołu dla drugiej parafii. Pismo to należy dostarczyć do właściwej parafii, a po wygłoszeniu zapowiedzi odebrać zaświadczenie ich wygłoszenia i przekazać do parafii, w której protokół przedślubny został spisany.

Metryki Chrztu św. należy złożyć w dniu spisania protokołu, a najpóźniej przy spisaniu aktu ślubu lub wystawieniu licencji. Metryka Chrztu św. nie może mieć daty wystawienia dłuższej niż 6 miesięcy i musi zawierać adnotację o stanie wolnym.

Narzeczeni zobowiązani są do wysłuchania nauk przedślubnych i konferencji w punkcie poradnictwa rodzinnego. Wskazane jest, aby uczestniczyli w tych naukach w parafii (dekanacie), gdzie spisano protokół.

Osoby nie bierzmowane muszą przygotować się do tego sakramentu i przyjąć Bierzmowanie przed ślubem.

Narzeczonych obowiązują dwie spowiedzi przedślubne – pierwsza na początku przygotowań, druga – w przeddzień ślubu.

Zaświadczenie z USC o wyłączeniu związku małżeńskiego (przy ślubie konkordatowym) lub o zawarciu związku cywilnego, narzeczeni dostarczają do Kancelarii parafialnej wraz z pozostałymi dokumentami.

Akt ślubu spisuje się na kilka dni wcześniej w parafii, gdzie ma odbyć się ślub. Do spisania aktu ślubu wraz z narzeczonymi zgłaszają się dwaj świadkowie (przynoszą dowody osobiste).

Z racji zgłaszania zapowiedzi, pobierania licencji i spisywania aktu ślubu, składa się ofiary pieniężne.

Sakrament małżeństwa udzielany jest zwykle podczas Mszy świętej. Jeśli jest to ślub poza Mszą świętej – należy wcześniej poprosić o Komunię świętą.

Wykonywanie zdjęć, nagrywanie, filmowanie podczas ślubu powinno być uzgodnione z Ks. Proboszczem, po uprzednim okazaniu stosownych uprawnień. Życzenia powinno przyjmować się w kruchcie kościoła lub przed kościołem. Przyjęcie ślubne należy urządzać z kulturą i godnością. Nadużywanie alkoholu jest niegodne chrześcijanina.

Na 2 miesiące przed zawarciem Sakramentu Małżeństwa narzeczeni zgłoszą się do Kancelarii parafialnej i przedłożą:

Kurs przedmałżeński

Rejestracja na kursy przedmałżeńskie w Diecezji Sosnowieckiej odbywa się poprzez formularz dostępny na stronie https://narzeczeni.sosnowiec.pl. Prosimy, by każdy z narzeczonych rejestrował się osobno.

Koszt odbycia pre-kan wynosi 150 zł od pary (opłata pokrywa nauki wspólne oraz 2 spotkania indywidulane w poradni życia rodzinnego)

Narzeczeni mają możliwość wyboru Ośrodka prowadzącego nauki, w którym będą się przygotowywać do małżeństwa: Czeladź, Jaworzno, Olkusz i Wolbrom (jedynym ograniczeniem jest ustalona liczba miejsc na poszczególny termin kursu). Dlatego prosimy pary chcące zawrzeć ślub o rozpoczęcie przygotowania możliwie jak najwcześniej. Ważne jest, jeśli to możliwe, by oboje narzeczeni jako para uczestniczyli w tym samym kursie.

Zaświadczenie o ukończeniu kursu zostanie wydane przez Wydział Duszpasterstwa Rodzin. Oficjalny dokument będzie wydrukowany na papierze kurialnym i będzie zabezpieczony wyciskaną pieczęcią.

Poza kursem przedmałżeńskim, narzeczeni są zobowiązani do odbycia 2 spotkań w poradni życia rodzinnego. Lista poradni i doradców współpracujących z Wydziałem Duszpasterstwa Rodzin jest dostępna na podanej powyżej stronie internetowej. Wybór doradcy jest dowolny.