Kwietniowy publiczny różaniec na rynku Starego Miasta

W minioną środę, czyli 10 kwietnia po Mszy Świętej odprawionej o godzinie 18 na Rynku Starego Miasta odmówiony został publiczny różaniec o odnowę moralną narodu polskiego. Spotkaniu przewodniczył ksiądz kanonik Jarosław Wolski. Towarzyszyła mu grupa wiernych zatroskanych sytuacją naszego społeczeństwa, pragnąca powierzyć naszych rodaków opiece Najświętszej Marii Panny.

Zebrani rozważali tajemnice chwalebne Różańca Świętego. Zmartwychwstanie Chrystusa jest fundamentem naszej wiary. To Zmartwychwstałemu oddaliśmy pod opiekę nasz naród, by On obdarzył nas nowym życiem. Jeżeli dusza narodu ma być żywa, to potrzebujemy oczyszczającej mocy Ducha Świętego, byśmy w godzinach próby nie wahali się kroczyć za Chrystusem. Matka Jezusa wskazuje nam drogę, którą należy kroczyć, by podążać za Jej Synem. Ona umacnia naszą wiarę. Modlitwa zakończyła się przy Krzyżu Misyjnym na placu kościelnym. To symbolicznie ma uświadamiać nam, że nasza droga kończy się przy krzyżu. Pamiętajmy jednak, że krzyż nie jest końcem, ale bramą do naszego zbawienia.

Kwietniowe spotkanie różańcowe w szczególny sposób poświęcone było tematowi ochrony życia poczętego, gdyż w najbliższych dniach zaplanowana jest debata w sejmie dotycząca prawa aborcyjnego. Wszyscy zebrani modlili się o mądrość dla przedstawicieli naszych władz, by pamiętali, że łono matki ma być kołyską dla dziecka, a nie jego grobowcem. Wszak prawo do życia jest fundamentalnym i niezbywalnym prawem człowieka. Historia pokazuje, że pozbywanie się jakiejś grupy społecznej zazwyczaj prowadzi do eliminacji kolejnej. Przykład państw zachodnich ukazuje, jak krótka jest już potem droga od aborcji do eutanazji. Oby Chrystus Zmartwychwstały miał nasz naród w swej szczególnej opiece i uchronił nas od grzechów, które godzą w godność człowieka i godność całego społeczeństwa.

Relacja Agnieszka Babio &ks.Andrzej foto MD